USB-C mindenütt! – Smallrig LP-E6NH

2023.12.12.

Lénárt Gábor terméktesztje a Smallrig LP-E6NH USB-C akkumulátorokról.

Egyre elterjedtebbé válik az USB-C csatlakozón keresztüli töltési lehetőség mindenféle technikai eszközökben, és most, hogy már az iPhone is USB-C-s töltő aljzatot kapott, lassan kimondhatjuk, hogy szinte mindent feltölthetünk egyetlen típusú kábellel.

Miért maradnának ki ebből a fényképezőgépek? Sok gépen már USB-C csatlakozó van az adatátvitelre, és amennyiben az akkumulátora támogatja, képesek töltést is felvenni az USB-C-n keresztül. Ez például egy Fujifilm X100V esetén még viszonylag egyszerű is, kis méretű eszközről beszélünk, töltőt sem ad hozzá a gyártó, igazából nagyon kényelmes rádugni a kamerát bármilyen USB-C végű kábelre és gyorsan fel is tölti.

Na, de mi van a nagyobb kamerákkal, a munkaeszközökkel? Azokkal, amiket lehet, hogy nem rakunk fel egyszerűen a polc szélére, amiket nem szívesen hagyunk az asztal szélén, nehogy lerántsa valaki kábellel együtt. Vagy éppen szeretnénk használni az eszközt, netalán autóban szeretnénk tölteni a fényképezőgép akksiját.

 

Erre a problémára kínál nagyon jó megoldást a Smallrig új akkumulátorcsaládja, amely tartalmaz immáron egy USB-C csatlakozót is, lehetővé téve, hogy közvetlenül, bármiféle külső készülék nélkül, magát az akkumulátort tölthessük fel tetszőleges USB-C kábelünkkel. Mindemellett természetesen gyári töltőket is használhatunk, az USB-C csatlakozó csak egy plusz, és nem kizárólagos opció.

Canon, Sony, Nikon verzió is megtalálható az új akksicsaládban. Kiemelkedik a hagyományos modellek közül: az USB-C foglalattal ellátott eszközök jellegzetes világoskék színt kaptak.

Canon EOS R-ben és EOS R6 Mark II-ben próbáltam ki, és összehasonlítottam a Hahnel Extreme LP-E6-al és egy vadiúj gyári Canon LP-E6NH-val is.

Elindítottam az R6II-n egy 4K-s videófelvételt, és hagytam rögzíteni a gépet ameddig le nem merült. A Smallrig akksi 1 óra 44 percig bírta, a Hahnel 1 óra 43 percig, a gyári Canon akkumulátor pedig 2 óra 6 percig.

Én úgy érzem, hogy ez minimális különbség. Természetesen a gyári akksi picit jobban van optimalizálva, azonban a Hahnel-ét is évek óta használom és tökéletesen elég a kapacitásuk, és a teszt azt mutatja, hogy a Smallrig kapacitása is szinte pont ugyanaz, vagy talán még kicsit több is.

Az EOS R sosem panaszkodott, hogy nem gyári akkumulátort rakok bele, sem a Hahnel, sem a Smallrig, azonban az R6II a Hahnel-nél néha-néha kiírja, hogy érzékelte, hogy az akkumulátor nem gyári. Ez nagyon nagy előnye a Smallrig-nek, hogy a gyártó szerint tökéletes dekódoló chip van benne a teljes kompatibilitás megőrzése érdekében, így bármelyik kamerával gond nélkül használható. Tapasztalatom is ezt igazolja, ugyanis az R6II egyszer sem dobta fel a „nem gyári akkumulátor” üzenetet a Smallrig akksi használata közben.

 

Mindezeken túl természetesen tökéletes teljesítményleadással is rendelkezik. Néhány csoportban, posztban lehetett olvasni, hogy a mai gyorsabb kamerákban a nem gyári akkumulátorok esetenként a fényképezőgép lelassulását okozhatják, néhányan sorozatfelvétel esetén érzékeltek lassulást. Én ilyet soha nem tapasztaltam egyik gépemmel sem, bár nem is használok nagyon kínai nevesincs akkumulátorokat, sem a Smallrig, sem a Hahnel nem lassította a fényképezőgépek működését. Teljesen ugyanazt az élményt kapom a használat közben, mintha gyári akkumulátort használnék.

Az akksi egy kis egyszerű újrahasznosított papírdobozban érkezik, és kapunk mellé egy ajándék USB-C to USB-A végű kábelt is. Kicsit fáj, hogy nem túl hosszú és nem USB-C mindkét vége a kábelnek, de valószínűleg mindenkinek van már otthon sok megfelelő kábele a töltéshez.

Annak, aki plusz tartalék akkumulátort keres Canon, Nikon, vagy Sony rendszerhez, mindenképpen megfontolandó alternatíva a Smallrig új akksija, nem csak kedvező ára, de a teljesítménye és a gyárihoz képest egyedi töltési lehetősége miatt is.

Az akkumulátort a Tripont webshopjában tudod megvásárolni.