Az alig néhány hónapja megkezdett Bat4Man program négy országhatáron átnyúlva erősíti a denevérvédelem érdekében a nemzetközi együttműködést. A közelmúltban ismét egy szép bizonyítéka került elő annak, hogy miért is indokoltak a nemzetközi együttműködések a denevérek védelmében és kutatásában.
A szülőkolóniák szokásos nyári felmérése során egy olyan hosszúszárnyú denevért sikerült kölykével együtt megfigyelni a tokaj-hegyaljai Mád környékén, amely szlovák gyűrűt viselt. A külföldi partnerekkel történt egyeztetés után kiderült, hogy az állatot 100 km-rel távolabb, még 2012-ben fiatalként jelölték meg a Gömör-Szepesi-érchegység egy felhagyott bányavágatában. Ez az adat is jól mutatja azt, hogy egyes denevérfajok mozgáskörzete milyen óriási lehet, az sok esetben országhatárokon is átnyúlik.
A hosszúszárnyú denevér egyébként fokozottan védett, az Európai Unió élőhelyvédelmi irányelvének mellékletében is szerepel (Natura 2000 jelölő faj). Nagyon érzékeny, rendkívüli módon ragaszkodik a földalatti szálláshelyekhez, illetve azokon a tágas bejáratokhoz. Mivel a nyitott barlangokba, bányavágatokba bárki behatolhat, ezeket élet- és értékvédelmi célból sokszor le kell zárni. A hosszúszárnyú denevér azonban a nyílások denevérrácsos lezárását – mely más barlanglakó fajok esetében sikerrel alkalmazható – nem viseli el, így az állományok védelme nagyon nehéz.