Sikeresnek bizonyult a bölény-visszatelepítési program a Kárpátokban

2021.10.28.

Több mint 200 évvel azután, hogy a térségben az utolsó egyedet látták, 2014-ben érkeztek meg az első európai bölények a Bánságban lévő Örményes térségébe. Ezek az állatok fogságban születtek Európa más részein, visszatelepítésüket 16 szakaszban valósították meg.

Sikeresnek bizonyul a bölény-visszatelepítési program a Kárpátokban, jelenleg már mintegy 105 egyed él szabadon a Szárkő-hegységben.

„Az elmúlt két évben egyetlen állat sem pusztult el” – mondta Marina Druga, a Természetvédelmi Világalap és az európai vadállat-visszatelepítést célul kitűző egyesület, a Rewilding Europe közös programjának vezetője. A cél az, hogy a populáció elérje a 250 egyedet öt éven belül.

2014 óta 38 bölényborjú született a térségben. Nélkülük a projektnek nem lenne jövője.

A visszatelepített bölények először hetekig akklimatizálódnak egy bekerített területen, mielőtt szabadon engedik őket. Az 59 ezer hektárnyi természetvédelmi területen ma már mintegy nyolcezer hektáron barangolnak. A Dél-Kárpátok ideális feltételeket biztosítanak számukra: ez egy hatalmas, gyéren lakott térség, ahol nem folyik intenzív mezőgazdálkodás.

Fotó: rewildingeurope.com

A bölények szinte teljesen kipusztultak Európában a vadászat és élőhelyeik elpusztítása miatt.

Ma a kontinensen már mintegy hatezer európai bölény él, többségük a lengyel–fehérorosz határon, ahol már az 1950-es évek óta folynak erőfeszítések a populáció feltámasztására.

Visszatelepített állományok élnek Bulgáriában, Litvániában, Oroszországban, Ukrajnában, Romániában, Szlovákiában és Magyarországon is.

A cikk borítóképét készítette: Horesnyik Ervin (Bölénykaland)