A szálló por magas koncentrációja ma már nemcsak a városokban, hanem a környező agglomerációs településeken is komoly probléma lett. A közelmúltban ismertették az első eredményeit annak a kutatásnak, amelynek során a szálló por megkötésére mohafalakat használtak.
A nagyobb városokban a levegőben lévő finom porszennyezés egyre nagyobb probléma. Németország számos nagyvárosában rendszeresen túllépi a szálló por koncentrációja a napi átlagos 50 mikrogramm/köbméter levegő határértéket. A probléma megoldására indult kutatási projekt a MoosTex, amelynek első eredményeit szeptember elején jelentették be.
ZAJVÉDELEM ÉS A LEVEGŐMINŐSÉG JAVÍTÁSA MOHÁVAL
A kutatás első projektje egy moduláris zöldfalrendszer kifejlesztése volt. Ez a fal használható a városi területeken, célja a levegő minőségének javítása és egyúttal a zajszennyezés csökkentése. Három év leforgása alatt ezt a rendszert Ludwigsburgban és Stuttgartban valós környezeti körülmények között tesztelték forgalmas utak mentén.
Összesen hét, egy méter széles és 2,5 méter magas panelt használtak, amelyekre mohával borított speciális textilből készült modulokat erősítettek.
Tíz évvel ezelőtt a bonni egyetem kutatói már kimutatták, hogy a fás szárú növények mellett a moha is nagymértékben hozzá tud járulni a finom por levegőből történő megkötéséhez. Mivel a moha télen nem veszíti el a leveleit, a hideg évszakban is aktív marad.
A MOHA KÉPES A PORT ÁTALAKÍTANI
Laboratóriumi vizsgálatokkal kimutatták, hogy a moha mindössze 26 nap alatt lebontotta a megkötött por 60 százalékát, ezért ideális jelölt a projektre. Egy négyzetméternyi mohapárnának sok millió apró levele van, amelyek együttesen hatalmas felületet alkotnak. Ezek a növények a tápanyagokat nem a gyökerekből veszik fel, hanem közvetlenül a levelekből. Hans Müller, a Helix Pflanzen GmbH ügyvezető igazgatója szerint a mohák növekedéséhez például azok az ammóniumionok szükségesek, amelyek a finom pornak átlagosan 40 százalékát teszik ki.
A finom por egyéb alkotóelemei – például sók és szerves szénhidrogének – fontos táplálékforrást jelentenek a mohalevelek között élő baktériumok, kék-zöld algák és egysejtű szervezetek számára is. Ily módon a finom por fokozatosan biomasszává válik. A mohatípusok és kombinációk kiválasztásakor azt is vizsgálták, hogy a különböző kombinációk vizuális megjelenése hogyan változik az évszakok során, mivel ez az esztétikai szempont is meghatározó tényező, amikor a paneleket a városközpontokba telepítik. A mohanövények optimális keveréke mellett egy zárt öntözőrendszert is kifejlesztettek, hiszen a megfelelő légtisztítás érdekében elengedhetetlen a megfelelő páratartalom.
Forrás: www.taspo.de