A „veszélyben lévő” világörökségi helyszínek közé kerülhet az ausztrál Nagy-korallzátony

2021.06.24.

A Nagy-korallzátony a világ legkiterjedtebb korallzátony-ökoszisztémája, amely rendkívül megsínylette az elmúlt években három tömeges korallfehéredést is okozó óceáni hőhullámokat.

Az ENSZ illetékes bizottsága szerint a „veszélyben lévő” világörökségi helyszínek közé kellene sorolni az ausztrál Nagy-korallzátonyt. A szervezet június 22-én közzétett javaslattervezetét felháborodással fogadta Ausztrália.

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Oktatási Szervezetének (UNESCO) világörökségi bizottsága az éghajlatváltozás hatásainak ellensúlyozására irányuló erőfeszítések felerősítésére szólította fel Ausztráliát.

Sussan Ley ausztrál környezetügyi miniszter szerint a bizottság a zátony megóvására és gondozására irányuló, tudományos alapokon nyugvó stratégiák megfelelő értékelése nélkül fogalmazta meg javaslattervezetét.

Műholdképen a Nagy-korallzátony – Fotó: NASA/Wikimedia Commons

Közleményében hozzátette: „egyetértek azzal, hogy a globális éghajlatváltozás jelenti a legfőbb fenyegetést a világ korallzátonyaira, ugyanakkor szerintünk nem helyes dolog a világ legjobban kezelt zátonyát egyedüliként a veszélyben lévő helyszínek listájára átsorolni”. A miniszter politikai okokat sejt a döntés hátterében.

Ausztrál környezetvédelmi csoportok szerint ugyanakkor Ausztrália egyértelműen nem tesz eleget a korallzátony megóvásáért, különösen az éghajlatváltozás tekintetében.

Az ország évek óta küzd azért, hogy az egyik legfőbb turistalátványosságának számító és több ezer munkahelyet biztosító Nagy-korallzátony ne kerüljön fel a „veszélyben lévő” helyszínek listájára, ami akár világörökségi státuszának elvesztéséhez is vezethet. A veszélyeztetett világörökségi helyszínek listája jelenleg 53 nevet tartalmaz.