Forrás: Turista Magazin; Szöveg: Budapest Airport Zrt. sajtóanyag; Fotó: Budapest Airport Zrt; Wolfgang Kruck/Adobe
Tavasszal partifecskék vették birtokba a munkagödröket a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, így a munkálatokat inkább átütemezték miattuk.
Az eredetileg távhővezetéknek ásott árok és egy kábelcsere munkagödre egy időre fecskelakká változott a repülőtéren – írja a Budapest Airport. Az építkezésekhez kapcsolódó munkálatokat ezért átütemezték, és megvárták, amíg a fecskefiókák megerősödnek, hogy el tudjanak repülni Afrikába. A fecskék még tavasszal, pár nap alatt költöztek be az árkokba, és nyár végéig ott laktak. A repülőtéren egyébként molnárfecskék is élnek, nekik még műfészkeket is kihelyeztek.
Partifecske-fészek a repülőtéren
A partifecske hazánk legkisebb fecskefaja, körülbelül 13 grammot nyom. Folyó menti partfalakba, löszfalakba, homokbányák és munkagödrök falába fúrt lyukakba fészkel. A fiókák nagyjából 22 nap alatt hagyják el a fészket, de a szüleik még ezután is etetik őket egy ideig. Nagyobb csapatokba verődve vonulnak Afrika felé, ahová szeptember közepe táján indulnak el. Védettek, itthon a természetvédelmi értékük 50 000 Ft egyedenként.
A partifecskéknél a gyűrűzés nem vált be, csak ritkán sikerült befogni a gyűrűzött egyedeket. Néhány évvel ezelőtt fényadatokat rögzítő geolokátorok segítségével kezdték megismerni az útvonalukat, így kiderült, hogy a Szaharán túl, a Csád-tótól délre eső területeken töltik a telet.
A cikk borítóképét készítette: Berta László („FECSKEOVODA„)